Zatvoriť
znak
Prihlásiť
MsP BB si pripomína 25. výročie jej zriadenia PDF Tlačiť E-mail
MsP BB si pripomína 25. výročie jej zriadenia
08,02,2016 19:50

Dňa 1.1.2016 sme si pripomenuli významný medzník v dejinách Mestskej polície Banská Bystrica. Pred dvadsiatimi piatimi rokmi v tento deň bola zriadená mestská polícia Uznesením z druhého Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici č. 3/1991. Týmto krokom „ožila“ činnosť mestskej polície v našom meste, pretože zákon z roku 1948 o Národnej bezpečnosti na dlhé obdobie ukončil činnosť obecných polícií. Týmto dňom sa začala písať novodobá história Mestskej polície Banská Bystrica. Jej začiatky vôbec neboli ľahké. Mestskú políciu tvorilo na jej samom začiatku len 11 príslušníkov. Traja z nich slúžia ešte v súčasnosti.

Prvým náčelníkom mestskej polície sa stal Svetozár Jašurek. Od vtedy na tejto pozícii pôsobilo niekoľko náčelníkov, ktorí sa pričinili k vývoju a formovaniu mestskej polície. Pripomeňme si ich.
Svetozár Jašurek - náčelník MsP Banská Bystrica od 15.01.1991 do 15.12.1994
Ing. Mgr. Radoslav Lukaj - náčelník MsP Banská Bystrica od 01.02.1995 do 30.11.2000
JUDr. František Vaškovič - náčelník MsP Banská Bystrica od 01.12.2000 do 31.12.2006
Bc. Anton Víglaský - náčelník MsP Banská Bystrica od 01.01.2007 do 16.03.2007
Dušan Húska - náčelník MsP Banská Bystrica od 01.04.2007 do 10.06.2008
PhDr. Ľubomír Piterka - náčelník MsP Banská Bystrica od 01.09.2008 do 15.10.2012
Ing. Miroslav Bálint - náčelník MsP Banská Bystrica od 01.01.2013.

„Činnosť mestskej polície sa riadi zákonom č. 564/1991Zb. o obecnej polícii. Jej prvoradou úlohou je zabezpečovanie verejného poriadku na území mesta a obecných vecí. Neustále sa snažíme skvalitňovať svoju činnosť, aby sa občania alebo návštevníci nášho mesta mohli s dôverou na nás obrátiť vo chvíli, keď to potrebujú. Chcem poďakovať všetkým príslušníkom mestskej polície za ich doteraz odvedenú prácu, za ich zodpovednú a náročnú prácu v oblasti zabezpečovania verejného poriadku na území nášho mesta, za ich snahu a ochotu pomáhať občanom. Prajem im pevné zdravie, veľa síl a rozvahy pri riešení rôznych situácií.“ hovorí náčelník mestskej polície Miroslav Bálint.

„Obecná polícia v obciach a mestská polícia v mestách vznikla v r. 1991 ako dôsledok politickej, sociálnej a ekonomickej transformácie našej krajiny začatej v novembri 1989.  Následkom decentralizácie štátnej moci v oblasti zabezpečovania verejného poriadku na území miest a obcí bolo samosprávam umožnené zriadiť si poriadkový útvar pôsobiaci pri zabezpečovaní obecných vecí verejného poriadku, ochrany životného prostredia v obci a plnení úloh vyplývajúcich zo všeobecne záväzných nariadení obce, z uznesení obecného zastupiteľstva a z rozhodnutí starostu obce a nebyť viazaný na činnosť a úkony štátnej polície. V súčasnosti, s ohľadom na uplynulých 25 rokov existencie mestskej polície v Banskej Bystrici, je možné konštatovať ten stav, že príslušníci MsP a ich činnosť plne zastupuje základné útvary Policajného zboru, tzv. obvodné oddelenia v oblasti riešenia priestupkov na území mesta. Je nutné uviesť aj to, že PZ sa špeciálne zaoberá trestnou činnosťou a jej odhaľovaním, resp. ďalšími špeciálnymi činnosťami v zmysle účinného zákona na území štátu a mestská polícia sa sústreďuje na oblasť priestupkov, nevynímajúc oblasť statickej dopravy v meste. Domnievam sa preto, že aj príslušníci MsP by si zaslúžili tzv. výsluhový dôchodok po 25 rokoch služby, nakoľko činnosti MsP sú v oblasti zabezpečovania verejného poriadku plnohodnotné s jeho zabezpečovaním PZ. K činnosti MsP a jej príslušníkov je potrebné uviesť to, že ak sa vo zvýšenej miere venuje  dopravným priestupkom v oblasti statickej dopravy,   súvisí to práve so zvýšeným podávaním podnetov a sťažností fyzickými osobami – občanmi alebo aj zástupcami právnických osôb na zlé parkovanie vozidiel. Príslušníci MsP sú povinní každý podnet preveriť a vykonať na mieste účinné opatrenia na obnovu verejného poriadku. Preto nemôžem súhlasiť s názormi verejnosti na činnosť MsP, že sú to len „papučiari“, nakoľko v oblasti statickej dopravy vykonávajú činnosť na 99% príslušníci MsP a príslušníci PZ prenechali tento priestor na aktívnu činnosť mestským policajtom.

Osobne by som si prial, aby každá obecná alebo mestská polícia a jej náčelník patril do trojice zodpovedných samosprávnych subjektov s výbornými profesnými vzťahmi, hneď za primátora a na úrovni prednostu MsÚ, nakoľko tento triangulát tvorí jadro výkonnej moci každej mestskej samosprávy konajúci v prospech občanov a obyvateľov mesta zveľaďujúc jej životný priestor. Taktiež by som si prial, aby všetky poznatky a informácie sprostredkované príslušníkmi MsP našli svoje miesto u kompetentných a adekvátne sa s nimi aj narábalo, pretože množstvo občanov kontaktuje mestských policajtov a žiada ich alebo im oznamuje určité skutočnosti, ktoré by mali zlepšiť život na území miest a obcí. Obecný alebo mestský policajt je veľakrát prvou kontaktnou osobou za mestskú samosprávu, ktorý je podrobený prevažne ponosám a  sťažnostiam občanov a je vlastne predĺženou rukou starostu obce alebo primátora mesta. Verím tomu, že naše heslo  „chrániť a pomáhať“ nie je len klišé, ale množstvo poďakovaní zo strany občanov vyjadruje podporu príslušníkom MsP, čo nás teší a zároveň zaväzuje pokračovať ďalších 25 rokov doterajším tempom plne pre potreby mesta, jeho občanov a návštevníkov. Vyjadrujem veľkú  podporu a obdiv všetkým kolegom, ktorí pôsobia v súčasnosti v našej mestskej polícii, za uspokojivý a zodpovedný výkon služby a poďakovať sa všetkým bývalým kolegom, ktorí v minulosti pozitívne prispeli k budovaniu a rozvíjaniu MsP.“ uvádza  Pavol Slovák, zástupca náčelníka MsP pre výkon služby.

 

Odkaz na fotogalériu:

msp16.jpg